Krmení

Čím krmit tornjaka?

Pokud se ptáte čím krmit tornjaka, tak úplně stejně jsem začínala i já. Než jsme si pořídili naše holky, strávila jsem hodiny zkoumáním různých stránek s psím krmivem a našla jsem velmi mnoho fundovaných a méně fundovaných článků na toto téma. To co jsem věděla bylo, že chci krmit co nejkvalitněji s nejlepším vědomím a svědomím, že do svých psů necpu kafilérní odpad, a že by kvalita krmiva měla zajistit jejích zdraví vývin a život. Ve starších článcích o tornjácích jsem četla, jak jsou to nenároční psy. Že jim stači k životu chleba, zbytky ze stolu, někdý nějaké mléko a občas maso. S tímto jsem se nehodlala spokojit, protože co pes má z pečiva. Pouze nakyné, ale o kvalitě kostry, svaloviny či o nějakém zdraví nemůže být řeč. Počítala jsem s tím, že tornjak je původní plemeno známe již déle jak 1000 let, u kterého začal chov až v roce 1970!!! Tedy psi do té doby žili v horách s ovcama. Lovili si malé hlodavce či savce, vyhledávali divoké plody stromů, bobule, trávu a jiné byliny. Tedy zdal se to být jednoduchý úkol. Najit granule s obsahem hlavně masa, pak nějakého ovoce, př.zeleniny a pár bylin. Nakonec to nebylo ale vůbec tak jednoduché. Všechny komerční značky obsahovali spíše obiloviny (pšeníce, spousty kukuřice, rýže), minimum masa a v postatě žádné ovoce či zeleninu....A k tomu, někteři výrobci nebyli vůbec ochotní ani uvést původ jejich surovin, který zůstal neznámí - kuřat či jiného masa...Co mě to připomnělo:kafilerní odpad, jinak by k tomuto chování neměli důvod...

 

Víceméně jsem se rozhodla věřit svému zhodnocení složení granul ve spojení s výsledky výzkumu stránek Dog Food Analysis a prestižného časopisu The Whole Dog Journal, který pomáhá zákazníkům se zorientovat na nepřehledném celosvětovém a hlavně americkém trhu s krmivy. Rozhodla jsem se krmit Acanou a Orijenem. Granule byly ohodnoceny jako jedny z nejlepších - složením vysokého podílů masa a bez obilovin.

Naši chovatele své psi krmí značkou K-9, a jejích psi vypadaji opravdu skvělé! Na rozdíl od mnoha jiných tornjáků maji lesklou srst, maji skvělou kostru a působy opravdu jako pastevci - silní, robustní a odolní. Dost často je vidět tornjaka hubeného a vypadajícího tak, že by stádo ovci v žádném případě před vlky neubránil. Tímto kriteriem se sama řídím při krméní svých psů - aby pes byl přesně v takové kondici, aby se byl schopný před vlky ubránit. Nicméně K-9 a jeho složení mně zcela odradilo. Byť krméni touto značkou je odzkoušené mými chovateli, rozhodla jsem se držet dál od granulí, kde jejích podstatnou část složení tvoří kukuřice(je uvedena již na 2.místě obsahu granuly)! Kukuřice je velmi sladká a psům může chutnat, ale je stravitelná z asi 53%. Tedy co pes do sebe dostane, tak ze sebe i vyloučí. Nemluvě o tom množství cukru, který psovi, dle mého názoru, může jen ublížit.

DSC 7226 - kopie

Od chovatelů jsme si dovezli dvě fenečky tornjáka ve věku 11 týdnů. Měli jsme koupeny pytle obou námi zvolených značek, kdyby jim náhodou některé z granuly nechutnaly :-).  Dostali jsme do začátku granulky na pár dnů a začali jsme k ním přidávat námi zvolenou značku. Jedna fenečka krmení zcela zvladála dobře, ale druhá, zřejmě kvůli vysokému podílu bílkovin v Acaně a Orijenu měla vždy měkkčí až velmi měkkou stolici. Tedy krméni ji zřejmě nesedlo, a to ani po asi 10 týdnech - stále jsem si říkala, že si ještě zvyka. Po konzultacích s některými znalci v oboru výživy mě bylo sděleno, že bohužel, pokud štěně má špatný start, pak již zřejmě jeho organismus nebude akceptovat vše. Kdyby od malička byly přikrmovány kvalitnějšími  granulami, že by pak jejích trávící ústroji bylo schopné zvládnout tyto a jiná krmiva. Že změna na určitá krmiva i když postupná a pomalá, prostě pro ně není přijatelná.  Pro mne to byla zlá informace, protože jsem svým psům chtěla dát lepši krmivo, než to, které běžně dostanete ve zverimexu a ještě vam do oči budou tvrdit, jak je to superpremiové krmivo....Po pár měsících jsem to vzdala a na radu známé, která chová tibetské dogy a krmí Royal Caninem Giant (RC), jsem přechodně nasadila tyto granule, než najdu zase nějaké, dle mého názoru, lepši. RC oběma holkam sedlo a stolice opět byla pevná. Nicméně zdálo se mně, že ji přibylo na množství....Já osobně nemám důvěru, protožre to jsou opět granule s minimem masa a hlvně způsob úpravy granuly nebyl pro mne přijatelný.

 

Po dalším zvažování jsem narazila na dalši značku, která mě nadhla, a která se také drží mezi TOP krmivy. Je to Taste of the Wild(TOW) a Essential. Jsou sice o něco dražši jak RC, zhruba jako Acana, ale oproti RC je denní dávka o 150g nižší! Spočítejte si to a zjístite, že na konci kvalitnějši krmení vychází levněji :-). Menši krmná dávka v důsledku toho, že je pes schopen vstřebat a využít více toho z granuly. Granule jsou obsahově převážně masové, zcela bez obilovin. Jediné co bych vytkla TOW, že jsou opravdu štěněcí velikosti. Pro velká plemena bych uvítala jak větší kousky.  A proto převážně krmím spíše Essentialem.

Byť to není moc doporučováno, jsem zastáncem občasného střídání granuly. Podle mně nejsou žádné dokonalé granule, každé dobré maji nějaké pozitivum, ale i negativum. Proto, tím, že je občas prostřídám, i s tím, že se pak vrátím k těm původním, se domnívám, že tímto střídáním doplnim ty chybějící látky/prvky granuly předchozích. Takže TOW, které sami o sobě mají několik příchutí a Essential, který upřednostňuji. Nyní jsem odchovala první vrh a dokrmování byli Essentialem. Doufám, že základ, který jsem jim dala, je bude do jejich života provázet pouze pozitivně. Za další kupuji hovězí, které podávam syrové. Dávám také plnotučné jogurty a míchám je s granulema. Dále ke granulím občas přidávám i pivovarské kvasnice (pangamin) a také jsem přidávala lososový olej. A zde jsem zase zjistila, že přidávání lososového oleje může způsobit zdravotní problémy některým psům. Zřejmě kvůli množství látek, které se dostávají do tuku lososů v důsledku znečištění moře. Tedy s olejem jsem opatrnější.

A pak je to o individuální potřebě toho daného psa, kterého mám.

 

Jak poznat kvalitní granule

Většina z nás si myslí, že to nejlepší, co můžeme dát naším psům, je to co nám říkají v televizi, a jsou prezentovaná jako kvalitní krmiva. Ve skutečnosti, nejsou ničím než další předraženým pytlem něčeho co nám pouze nadpisem na obalu říká, že je to jídlo pro psy. 

 Například takové známé značky jako je Royal Canin, Hills, Eucanuba, K-9, Pro Plan mají masa jen cca 15%. Takže Váš masožravec doma dostává v průměru asi 4-8% masa v jídle ... v delším období se toto nekvalitní krmení může odrazit v různých druzích onemocnění. To, že pes na  začátku nebo na nějaké období vypadá dobře, nic neznamená, protože výsledky jeho stravy zaznamenáte později. Hlavní složkou těchto krmiv a řady dalších komerčně úspěšných, či prodávaných v supermarketech, jsou obiloviny, kukuřice. Proč je to špatné? Pokud začneme stravitelnosti, tak ta je u této suroviny velmi nízká a pes má více odpadu za psa. Např: stravitelnost rýže je 72% pšeničný lepek 60%, kukuřičná mouka 54% a maso asi 95%. Takže to znamená, že lepší granule znamenají zároveň i menší denní dávku na psa,protože jednoduše tuto denní dávku zpracuji lépe. Pro porovnání je denní dávka pro dospělého 40 kg psa 475g Royal Canin, ale pokud budete mít Taste of the Wild (TOW), je dávka 340g. Velmi jednoduchá matematika vstupu a výstupu  U plemen, kde se řeší i torze žaludku, zároveň menší zátěž na žaludek. Také velmi rychle zjistíte, že pytel Royal Canin velikosti 15 kilo stojí o něco méně než pytel třeba ACANY nebo Essential, které jsou baleny po 12 kilech a stoji o něco více. Neměli bychom se ale dívat na cenu pytle, ale na cenu denní dávky pro psa. A pak zjistíte, že rozdíl je minimální, nebo v některých případech vůbec není! A proč tedy kupovat obilí, a ne maso?

Při kontrole etikety na pytli musí být na prvním místě vždy maso! A nejen neurčitý masný výrobek, ale jednoznačné pojmenování masa: jehněčí, kuřecí ...nejlépe sušené kachní, sušené jehněčí.... Protože, druhá věc je, když někdo napíše, že v jednom kilu granuli je 700 g čerstvého masa. Vypadá to skvěle! Kdo by to nechtěl? Obecně by granule měl mít složku min. 60% masa a zbytek by mělo být ovoce, zelenina a rostliny některé zdravé vitamíny. Ale v případě čerstvého masa se musíme vždy podívat na to, kolik na konci tohoto čerstvého masa ve skutečnosti zůstává. Je známo, že čerstvé maso obsahuje asi 70% vody! Tak Kolik asi na koneč z těch 700 g čerstvého masa na kilo granuli zůstalo??? Všechno totiž, co se třpytí, zlato skutečně není Vyhněte se granulím, kde se jsou uváděny ve složení výrobky z masa další, a obilí. Zřejmě dostanete zbytky v podobě peří, kopyt, kůže a kostí. Velký problém je také bílkovina v granulích. Bílkoviny jsou skutečně klíčové a potřebné, ale jediná bílkovina, která je užitečná pro růst a vývoj je bílkovina původem z masa. To znamená, že pokud granule mají 10% masa a bílkoviny v granulích jsou uvedený ve výši 20%, pak bílkovina z masa je jen asi 5% . Zbytek je rostlinná bílkovina ... Takže další důvod proč sedržet granuli s vysokým obsahem masa. Co alergeny? Nejznámější alergeny v současností jsou soja, obiloviny a kuře. Osobně se domnívám, že pokud je pes zdrav není třeba se vyloženě vyhýbat granulím s kuřetem, ale pokud bude mít problémy s krmivem, rozhodně jako první vysadit granule s obsahem tohoto masa. Většina značek má mnoho různých příchutí/složení. Takže si můžete dovolit objednávat jednou se zvěřinou, podruhe s jehněčím, pak s kachním masem, či rybami atd. Je to opravdu na Vás  

( doporučuji http://www.dogfoodanalysis.com/ stránku, na které jsou analýza mnoha granuli a velmi rychle zde pochopíte systém poznání kvalitních/nekvalitních granuli, a co hledat v etiketách na obalu granuli)

 

příklad:

takto vypadaji kvalitní granule

http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=1287&cat=8

A proč ne Royal Canin?

http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=272&cat=all

Co známé granule K-9?

http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=1421&cat=all

 

stavební kameny potravin:

Vitamíny

jsou velmi důležité pro organismus. Podílejí se na činnosti mnoha enzymů a nezbytné pro život.

D - důležitý pro tvorbu kostí, zubů, vlasů a kůže, atd (doporučená denní minimálně 227 IU / lb potravin)

E - chrání buňky v těle, to je důležité, plodnosti, svalů a nervů, atd (doporučená denní minimální ze dne 23. IU / lb potravin)

C podporuje těla před poškozením a má velký význam pro imunitní systém, atd 

H - biotin vliv na správnou funkci a kvalitu srsti a kůže (doporučené denní minimum 0,001 mg / lb potravin) jater

B - velká skupina vitamínů, které se podílí na správné funkci zažívacího traktu, atd.

A - Nezbytný pro růst a dobré vidění, atd (doporučená denní minimum na 2272 IU / lb potravin)

 

minerály

Jejich úloha je zásadní pro organismus. Jsou nezbytné pro správný vývoj kostí u jiných orgánů.

Vápník (Ca) - spolu s fosforem, které se v tvorbě kostí a zubů ...

Fosforu (P) -, spolu s vápníkem podílí na tvorbě kostí a zubů ...

Sodík (Na) - ovlivňuje tělesné tekutiny a nervový systém ...

Draslík (K) - vztahuje se na metabolismu tuků, cukrů, je důležité pro zažívací trakt ...

Chlór (Cl) - podílí se na trávení volného času ...

Hořčík (Mg) - je nezbytná pro tvorbu kostry a nervového systému ...

Síra (S) - je přítomný ve většině proteiny, které mají vliv na chrupavku a kost ...

Proteiny - jsou nezbytné pro tvorbu nového růstu tkáně a údržbu a opravu stávajících tkáně. To jsou základní stavební složkou organa.V potravě by měla být zastoupena přibližně 20 až 30%.

Aminokyseliny - stavební kameny bílkovin

Tuk - má funkci skladování a nosičů energie, a vitamíny (A, D, E, K). Jejich počet se v jídle je dle stáří a aktivity psa. Je asi 9-20%.

Sacharidy - hlavním zdrojem energie, potraviny jídlo by mělo obsahovat asi 20% stravitelných sacharidů.

Vláknina - podporuje normální funkci střev. Dávka v potravě by měla být v rozmezí 3-5%, v potravinách pro obézní psy až do výše 20%.

Redukčních diet obsahují relativně nízký obsah bílkovin (18-22%), s nízkým obsahem tuku (7-9%) a vyšší podíl vláken (nad 5%). Vyšší podíl vláken usnadňuje trávení, pomáhá pohyb žaludku a střev, a to se plní, takže vyvolává pocit sytosti. Příliš mnoho vlákniny může snížit vstřebávání dalších důležitých živin. Redukční dieta je charakterizován nižší hodnotou stravitelné energie asi 3000 kcal na kg potravy.

Potřeba bílkovin a tuků AAFCO (Association of American Feed Control úředníků)

 

Štěňata - 28% bílkovin, 17% tuku

 

Dospělý pes - 18% bílkovin, 9-15% tuku

 

Aktivní pes - 25% bílkovin, 20% tuku

 

Závodní psích spřežení - 35% bílkovin, 50% tuku

 

Kojící fena - 28% bílkovin, 8-17% tuku